Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Relativně dlouhou dobu jsme o hradu a zámku Staré Hrady měla v podvědomí, věděla jsem jen, kde zhruba leží. O to větší překvapení byla naše návštěva. Jelikož nemělo být úplně hezké počasí, vybírala jsem, kam s holkami na hrad nebo zámek a Staré Hrady mě zaujaly jejich nabídkou pohádkových prohlídek, a tak jsme vyrazili.

Hrad a zámek Staré Hrady se nachází kousek od Jičína. Nabízejí 4 zážitkové okruhy – Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou – tuto trasu jsme nešli, dle zaměstnanců je zaměřena historicky, ale věřím, že pro děti tak od 6 let by mohla být vhodná.

Dalším okruhem jsou Zámecké pohádkové sklepení, které navštívíte sami, vlastním tempem. Ve sklepení jsou vytvořena jednotlivá stanoviště s pohádkovými bytostmi – vodníci, čerti, draci, obři… V průběhu prohlídky Vás doprovází hlas čaroděje Archibalda, promluví k Vám i vodnický král Škebla II s princeznou Ráchanndou či největší Smaragdoví drak.

Prohlídka hradní půdy začíná na nádvoří výukovou letu na čarodějnickém koštěti. Dle webových stránek hradu Vás výukou může provádět i sám Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I. Po výuce následuje výšlap 73 schodů do půdních prostor hradu, kde na návštěvníky čekají čarodějnice různých kategorií, strašidla, strašidýlka, skřítkové. Seznámíte se s pohádkovou prádelnou, mydlírnou, strašidláckou kuchyní i hospůdkou. Podíváte se, jak strašidla vyrábí med a seznámíte se s dračí rodinou mocného draka Mocjeďáka.

Pro mě byla prohlídka Zdravosvěta a Dračího království příjemným překvapením, kdy čarodějnice provede děti i dospělé světem zdravých i nezdravých potravin, které jsou ztvárněny jako skřítkové ovocňáci a salaťáci. Cestou prohlídky děti hledají 7 baciláků, kteří se rozutekli víle Vitamíně po zámku. Dospělí si najdou své u skřítků meruňkovice, třešňovice, rybízáků.. Zoubky hlídá zuboopravna, potkáte i dračí porodnici, Hvězdolet, zdravoškolu, dráčci Recykláčci seznámí děti s tříděním odpadu.

Všechny dráčky i s jejich vtipnými jmény najdete v Čarodějném Bestyjáři, kde pečují čarodějnice o kozy a ovečky, králíčky, slepičky a další zvířátka. My jsme se bohužel do něj nedostali, ale jakmile se do Starých Hradů dostaneme znovu, půjdeme Bestyjář navštívit.

Ke Starým Hradům jsou vytvořené pohádkové hry, pexeso, kvarteto a krásné pohádkové knížky čaroděje Archibalda. Knížky jsem osobně koupila všech osm dílů – nemohla jsem se rozhodnout, která se mi líbí, tak bude Ježíšek 🙂 Knížky jsou krásně ilustrované (jsou to fotky z expozic hradu) a příběhy jsou krásně napsané. Na konci knih jsou pohádkové bytosti i s jejich jmény.

Na jídlo jsme si zašli do Samoobslužné rychlokrmírny, kde jsme si dali plněné bramborové knedlíky s uzeným a zelím – zelí studené, knedlíky z pytlíku a uzené rozmixované. Jiné jídlo je možné, že bylo dobré, klasika řízky, smažený sýr, guláš.. Venku pak je stánek s grilovaným masem, bramboráky..

Pohádkové prohlídky jsou po celý rok. Vstupné pro dospělého na jeden okruh je 145,- Kč, děti 95,- Kč, studenti, senioři a mládež za 125,- Kč. Čarodějná Bestyjola stojí 45,- Kč základní vstupné a snížené 25,- Kč, přičemž při zakoupení dvou prohlídkových okruhů je vstupné do Bestyjoly ZDARMA. Vstupné i u stánku jsem platila kartou, ale mějte drobné na menší výdaje.

Návštěvu Hradu a zámku Staré Hrady velice doporučuji, pro děti je jak dělaný. Určitě si vyhraďte celý den, zde ho využijete naplno. Přes léto je dobré sledovat i webové stránky na akce.

Related Posts

Na Pramen Labe a přes Labskou boudu zpět

Na Pramen Labe a přes Labskou boudu zpět

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta….

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta….

Zoopark Zelčín

Zoopark Zelčín

Zoologická zahrada Chleby

Zoologická zahrada Chleby

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *