Kolik dárků dětem pod stromeček?

Kolik dárků dětem pod stromeček?

„Velkým množstvím dárků dětem radost tak trochu bereme.“ To jsou slova Doc. PhDr. et PhDr. Radka Ptáčka, Ph.D. z Institutu dětské psychologie.

Je pár dní před Štědrým dnem a i my máme nakoupené dárky pro naše cácorky. Je spousty věcí, které jim chceme dát a dopřát, ale „dávkujeme“ jim je postupně. Jsme si vědomi toho, že dostanou spousty dárečků od příbuzných (prostě ať chcete nebo ne, babičky rozmazlují rády a myslím si, že my, rodiče, bychom jim tuto pozici měly nechat – přeci jen nás tato role bude čekat také), a proto jsou letos dárečky od nás – rodičů spíše měkkého charakteru. Nemuseli bychom jim je balit a pod ten stromeček dávat vůbec, nicméně známe naše dcerky a víme, že milují oblečení (ženský charakter se hold nezapře 😀 ) a hlavně, bude je bavit rozbalování a trhání papírů.

Nejsem zastáncem toho, že děti dostanou hromadu dárečků, které jsou absolutně nepotřebné. Sice budou holkám teprve dva roky, takže se stále učím, ale jsem raději, když dostávají dárky, které rozvíjejí jejich osobnost, schopnosti a kreativitu. A takových dárků, ať dostanou klidně plný koš.

Hodně se mluví o tom, že dítě bude nabuzené hromadou dárků, bude v jakési euforii a bude jen a jen rozbalovat, nebude se těšit z jednotlivých hraček. Buďme ale upřímní – taky jsem se těšila na to, až rozbalím všechny dárky, až roztrhám ty krásně zabalené a nazdobené balíčky (dobře, nikdy jsem netrhala, rozbalovala jsem opatrně a papír skládala:-D). Až teprve poté jsem si začala uvědomovat, co jsem to vlastně dostala a začala si s jednotlivými dárky hrát. Nejraději jsem měla, když jsem pod stromečkem našla nové pyžamo, ve kterém jsem hned ten den spala, penál nebo pastelky a knížky nebo nějakou hru. Vše jsem si prohlédla, prozkoumala, pyžamko jsem si oblékla na spaní, koukla jsme na Tři oříšky pro Popelku a šla jsem spát. Ale nikdy jsem nepočítala, zda bráchové dostali dárků více nebo méně, nebo zda dostali nějaký velký a já jen malé. Dnes nemusím mít pod stromečkem nic, jen vidět radost obdarovaných.

Dle mě, ať dítě dostane dárečků málo nebo hodně, záleží na rodičích, jakou z toho bude mít radost. Pokud nebudeme pospíchat, nebudeme podporovat děti k tomu, aby vše rychle rozbalili, ale naučíme je se na každý dárek, třeba jen na pár vteřin podívat, naučíme je, že není potřeba stihnout rozbalit vše za pět minut, ale rozbalovat klidně hodinu, pak si děti budou dárků cenit a nebudou vyžadovat stále víc. Je dobré si s nimi pohrát s novými věci, těm malinkatým ukázat, co a jak funguje.

Doufám, že budete mít krásné Vánoce a vy, co máte děti – prostě si užijte tu jejich radost. Dětská radost je nejupřímnější.

=========
PROSÍM, MAMI A TATI…

admin

Related Posts

Milá maminko

Milá maminko

Dopis pro sebe, předtím, než se stanu mámou

Dopis pro sebe, předtím, než se stanu mámou

Naše děti budou takovými rodiči, jako jsme my jejich

Naše děti budou takovými rodiči, jako jsme my jejich

Přísaha mateřství

Přísaha mateřství

No Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

fptbty

O autorce

Již nějaký pátek jsem mamina dvou holčiček, dvojčátek, vytoužených, doslova vymodlených zvířátek.

Delší dobu jsem rozmýšlela nad projektem, který bych mohla uskutečnit. K tomuto tématu mě dovedlo pár náhodných skutečností, které se objevily v pravou chvíli.

Paktickamama.cz by vám měla poskytnout nejen tipy na výlety, rady v domácnosti, ale i mnoho dalších inspirativních nápadů na které občas natrefím a sama testuji.

Můžete mě také sledovat na Facebooku..

Rubriky