Kouzelné barevné mléko

Kouzelné barevné mléko

Když do mléka a potravinářských barviv přidáte trochu mycího prostředku na nádobí, barvy se otočí a vytvoří úžasné abstraktní obrazy! Pro děti naprosto fascinující a poučné a pro dospělé vlastně také :-).

Budete potřebovat:

  • Mléko
  • Mycí prostředek na nádobí
  • Uchošťoury
  • Potravinářské barvivo
  • Misku

Postup:

Naplňte talíř nebo misku mlékem.

Kápněte alespoň 2 kapky z každého potravinářského barviva

Nejprve namočte konec hrotu uchošťouru do mycího prostředku na nádobí a následně namočte hrot vedle barevné kapky.

První věc, která se stane, je, že barva praskne. Je to skvělý efekt, ale velmi krátký. Jakmile je v mléce trocha mýdla, již znovu tento efekt nenastane. Čím vyšší je obsah tuku v mléce, tím výraznější by měly být „výbuchy“. Pro starší děti můžete udělat experiment v podobě porovnání „výbuchů“ v rámci různých druhů mléka (mandlové, kravské, rýžové, kokosové, plnotučné či odstředěné mléko, případně smetana).

Dále můžete kouzlit krouživým pohybem pomocí hrotu uchošťouru a projeďte všemi barvami, začnou se tvořit malé barevné řeky.

Postupně se začnou barvy míchat až vznikne jedna hnědá, poté budete muset začít od začátku.

Vědecké vysvětlení:

Molekuly v mýdlu jsou přitahovány k molekulám tuku v mléce. Jakmile zavedete mýdlo do směsi mléka a barviv, molekuly se rozběhnou a snaží se spojit. Potravinářské barvivo je v procesu tlačeno a tím se zdá, že prasklo. Nakonec se všechny molekuly spojí a reakce se zastaví.

Toto je dobrý příklad toho, jak fungují prací a mycí prostředky – jejich molekuly mají dva konce: jeden konec je přitahován k olejům a druhý k vodě. Jeden konec molekul čisticího prostředku přitahuje oleje a nečistoty z oděvů, nádobí atd., A když se slepí, rozdělí olej a nečistoty na menší a snadno odstranitelné kousky.

BABBLE DABLE DO

Related Posts

Motýlci z plata na vajíčka

Motýlci z plata na vajíčka

Motýlek z ruličky od toaletního papíru

Motýlek z ruličky od toaletního papíru

Jarní strom

Jarní strom

Jak vyrobit kraba z plata od vajec

Jak vyrobit kraba z plata od vajec

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *