Kouzelné barevné mléko

Kouzelné barevné mléko

Když do mléka a potravinářských barviv přidáte trochu mycího prostředku na nádobí, barvy se otočí a vytvoří úžasné abstraktní obrazy! Pro děti naprosto fascinující a poučné a pro dospělé vlastně také :-).

Budete potřebovat:

  • Mléko
  • Mycí prostředek na nádobí
  • Uchošťoury
  • Potravinářské barvivo
  • Misku

Postup:

Naplňte talíř nebo misku mlékem.

Kápněte alespoň 2 kapky z každého potravinářského barviva

Nejprve namočte konec hrotu uchošťouru do mycího prostředku na nádobí a následně namočte hrot vedle barevné kapky.

První věc, která se stane, je, že barva praskne. Je to skvělý efekt, ale velmi krátký. Jakmile je v mléce trocha mýdla, již znovu tento efekt nenastane. Čím vyšší je obsah tuku v mléce, tím výraznější by měly být „výbuchy“. Pro starší děti můžete udělat experiment v podobě porovnání „výbuchů“ v rámci různých druhů mléka (mandlové, kravské, rýžové, kokosové, plnotučné či odstředěné mléko, případně smetana).

Dále můžete kouzlit krouživým pohybem pomocí hrotu uchošťouru a projeďte všemi barvami, začnou se tvořit malé barevné řeky.

Postupně se začnou barvy míchat až vznikne jedna hnědá, poté budete muset začít od začátku.

Vědecké vysvětlení:

Molekuly v mýdlu jsou přitahovány k molekulám tuku v mléce. Jakmile zavedete mýdlo do směsi mléka a barviv, molekuly se rozběhnou a snaží se spojit. Potravinářské barvivo je v procesu tlačeno a tím se zdá, že prasklo. Nakonec se všechny molekuly spojí a reakce se zastaví.

Toto je dobrý příklad toho, jak fungují prací a mycí prostředky – jejich molekuly mají dva konce: jeden konec je přitahován k olejům a druhý k vodě. Jeden konec molekul čisticího prostředku přitahuje oleje a nečistoty z oděvů, nádobí atd., A když se slepí, rozdělí olej a nečistoty na menší a snadno odstranitelné kousky.

BABBLE DABLE DO

Related Posts

Domácí barva na chodník

Domácí barva na chodník

Jak si vyrobit domácí chodníkovou křídu

Jak si vyrobit domácí chodníkovou křídu

Malování ledem

Malování ledem

3D duha z papíru

3D duha z papíru

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *