Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta….

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta….

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta….

Neznám snad nikoho, kdo by tuto písničku neznal… Tak jsem se jeli přesvědčit, zda Bílá paní ještě straší. Hrad Okoř, respektive zřícenina hradu Okoř se nachází cca 15 km severozápadně od Prahy.

Zaparkovat můžete kousíček od hradu za 50 Kč. Z parkoviště přejdete silnici (přestože jsem nepostřehla velký provoz, nenaleznete zde přechod..) a dostanete se k louce, na které je starý kolotoč, střelnice, houpačky – s dětmi si můžete hned připravit korunky.

Za vstup na zříceninu zaplatíte 90 Kč za dospělého, za dítě jsem si bohužel nenapsala a na webových stránkách jsou staré ceny. Dostanete zapaspartovaný výklad na A4 a puštěni do areálu zříceniny budete 1x za čtvrt hodiny (vypuštění stejně tak).

Přiznám se, že v plánku jsem tápala, když už byl napsaný bodově (1. Právě se nacházíte…, 2. Zde byl… atd.), očekávala bych, že na příslušných stanovištích bude i dané písmeno nějak označeno, nebylo…

Do areálu zříceniny můžete vstoupit i s kočárkem, ale pak musíte dítě vzít na/za ruku a procházet trosky bez kočárku. Ale je nutné dávat si pozor, kam šlapete – občasné vynechání schodu, shnilé schody, zábradlí, kterého není dobré se dotýkat.

Sklep jsme našli – byly v něm cítit brambory, schody byly kamenné a nebezpečné i pro dospělého, nehledě na to, že sklep nebyl nijak osvícen. Museli jsme použít baterku v mobilu, což bych neviděla jako problém, kdyby bylo alespoň cedule s upozorněním rovnou nebo zamezen přístup.

Určité opravy hradu jsou divoké – klasické cihly se do prostor zříceniny prostě nehodí, dráty od elektriky bych dokázala prominout, ačkoliv mnohé šly hezky schovat, ne je nechat jen tak vyset. Lopaty, zbytky materiálu apod. hozené v jedné z místností, nikterak nezabezpečené.

Ze zříceniny hradu jsme viděli kamenný kruh, který nebyl ani v popisku uvedený. Po zeptání v infocentru, jak se k němu dostaneme, nám bylo sděleno, že po louce. Chvilku jsme tápali, kde že je ta cesta, nakonec jsme ji našli – vede podél oplocené zahrady, ale zřejmě není moc udržována. Jedná se o Kamenný kruh Okoř.

Obec Okoř na mě nepůsobí moc upraveně. Má zde být přírodní rezervace – velký rybník, který jsme po delším tápání objevili jakožto zelenou žabinu zarostlou rákosem. Přírodní park není udržovaný, přičemž by z něho mohla být krásná odpočinková a částečně i naučná zóna.

Celkově – jsem ráda, že jsem Okoř viděla, ale jít na prohlídku nedoporučuji – nic moc neuvidíte, nedozvíte se.. Přijde mi, že obec Okoř jen rýžuje ze vstupného, ale velké opravy nedělá, ani není vidět větší starost o okolí. Když si zříceninu prohlídnete zvenčí, následně se půjdete podívat na Kamenný kruh, z něhož uvidíte další část, o nic nepřijdete.

Related Posts

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Na Pramen Labe a přes Labskou boudu zpět

Na Pramen Labe a přes Labskou boudu zpět

Zoopark Zelčín

Zoopark Zelčín

Zoologická zahrada Chleby

Zoologická zahrada Chleby

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *