Příprava dítěte na sourozence
Příchod nového dítěte může rodině přinést mnoho změn. Rodiče tráví spoustu energie přípravami a po příchodu dítěte se velká část rodiny věnuje péči o novorozence.
Všechny tyto změny mohou být obtížné pro starší sourozence. Je pro ně běžné cítit žárlivost vůči novorozencům a reagovat na otřesy tím, že jedná přecitlivěle.
Ale rodiče mohou děti na nového člena rodiny připravit. Diskutovat o těhotenství, učinit některá opatření a zahrnout děti do péče o novorozence, může celou změnu usnadnit všem.
Během těhotenství
Chcete-li říct dítěti o blížícím se sourozenci, zvažte vlastní úroveň pohodlí a úroveň zralosti dítěte. Předškoláci například nemusí pochopit koncepty času, takže nemusí vnímat, pokud řeknete, že dítě dorazí za pár měsíců. Je lepší vysvětlit, že dítě dorazí v určité sezóně, například v zimě nebo když je venku zima.
Kolik podrobností byste měli poskytnout? Nechte své dítě být vaším průvodcem. Například čtyřleté dítě se může zeptat: „Odkud přicházejí děti?“ Navzdory tomu, jak to zní, dítě vás nežádá, abyste vysvětlili sex, ale pravděpodobně chce vědět, odkud pocházejí. Může stačit vysvětlení: „Dítě pochází z dělohy, která je uvnitř břicha matky.“ Dítě, které chce vědět víc, se zeptá dál.
Pokud vaše dítě projeví větší zájem tuto problematiku, můžete vysvětlení podpořit dalšími:
- prohlížet si obrázky z ultrazvuku
- čtení knih o porodu (ujistěte se, že jsou přiměřené věku)
- návštěvami přátel, kteří mají kojence
- balení kufru do nemocnice
- přemýšlení o dětských jménech
- návštěvou lékaře, kde uslyší srdeční tep
Plánování porodu
S blížícím se termínem porodu začněte upozorňovat starší děti, že vás čeká doba, kdy budete v nemocnici. Diskutujte o těchto plánech, aby děti věděly, co očekávat, až přijde den D.
Zvažte, zda vás starší děti v nemocnici navštíví co nejdříve po narození dítěte, v ideálním případě, když nejsou přítomni žádní další návštěvníci – to pomáhá posílit narození jako intimní rodinnou událost.
Snažte se udržovat rutiny co nejpravidelnější ve dnech a I v týdnech kolem příchodu nového člena. Pokud plánujete provést jakékoli změny pokoje, aby vyhovovaly dítěti, udělejte to několik týdnů před datem narození.
Pokud se vaše starší dítě blíží k významnému milníku, jako je trénink nočníku nebo změna z postýlky na velkou postel, zkuste tyto změny provést ještě před porodem a nebo je odložte, dokud nebudete nějakou dobu doma i s novorozencem.
Přinášíme nový dětský domov
Jakmile je novorozenec doma, můžete starším dětem pomoci přizpůsobit se změnám tím, že je co nejvíce začleníte do každodenních činností týkajících se novorozence, aby se necítily vynechané.
Mnoho dětí chce pomoci starat se o nový přírůstek do rodiny. Ačkoli ta „pomoc” může znamenat, že každý úkol trvá déle, může to dávat staršímu dítěti šanci pozitivně reagovat s novorozencem. V závislosti na věku může velký bratr nebo sestra chtít zabavit novorozence při výměně plen, pomoci tlačit kočár, mluvit s ním nebo ho pomáhat oblékat či vykoupat.
Pokud vaše dítě nezajímá nový člen rodiny, nebuďte vystrašení a nevynucujte to. Soužití může chvíli trvat.
Některé příležitosti, například kojení, vylučují pomoc starších dětí. Pro tyto chvilky zkuste mít po ruce hračky. Tím můžete krmit novorozence a zároveň zabavit starší dítě, aniž by mělo pocit, že je odstrčeno.
Využijte šanci, když novorozenec spí, a užijte si společnou chvilku se starším dítětem. Pokud je to možné, každý den si vyhraňte čas, aby starší děti dostaly nerozdělenou pozornost jednoho z rodičů. Vědět, že právě pro ně existuje zvláštní čas, může pomoci zmírnit jakýkoli odpor a hněv ohledně nového člena.
Připomeňte také příbuzným a přátelům, že vaše starší dítě může chtít mluvit i o něčem jiném, než o novém sourozenci. Pokud se příbuzní nebo přátelé zeptají, jak mohou pomoci, navrhněte zábavné činnosti nebo něco zvláštního pro starší dítě.
Pokud je to možné, pokračujte v dávání vašeho staršího dítěte do jesliček, školky nebo do školy. Je normální cítit se provinile za to, že posíláte své starší dítě pryč, protože nyní jste doma s novorozencem, ale udržení běžných rutin je velmi užitečné. Když starší dítě přijde domů z jesliček, školky, či školy, naplánujte si kvalitní rodinný čas.
Obchodování s pocity
Povzbuzujte starší děti, aby mluvily o svých pocitech ohledně nového člena. Pokud dítě nedokáže vyjádřit tyto pocity, nebuďte překvapeni, pokud testuje limity nebo se vrací k mluvení v dětském hovoru.
Pokud tak vaše dítě jedná, neměňte pravidla, ale pochopte, jaké pocity mohou toto chování motivovat. Mohlo by to být známkou toho, že vaše dítě potřebuje více času na sebe, ale vyjasněte si, že ačkoli jsou jeho pocity důležité, musí být vyjádřeny vhodným způsobem.
=========
Miluji své novorozené dítě, proč jsem ale smutná?
Co znamená být matkou?
No Comment