Montessori doma: průvodce pro rodiče

Montessori doma: průvodce pro rodiče

Montessori metoda vznikla před více jak 100 lety díky italské lékařce Marii Montessori. Většina lidí slyšela o vzdělávacích programech Montessori, ale mnozí si neuvědomují, že Montessori teorie jsou také pojmy, které můžete úspěšně začlenit doma. Dr. Montessori začala rozvíjet své představy o tom, jak se děti učí, když pracovala s dětmi, které žily v chudobě.

Proč by měl rodič zvážit implementaci Montessori principů doma? Existuje mnoho důvodů, ale největším je to, že je to skvělý způsob, jak rozpoznat a rozvíjet přirozenou schopnost vašeho dítěte učit se o světě kolem, prostřednictvím smysluplné hry. Provedením několika změn ve svém domovském prostředí můžete skutečně podpořit přirozenou zvědavost a schopnost samostatného učení.

Začlenění Montessori principů doma

Pokud jde o implementaci Montessori principů v domácnosti, většina rodičů je touto myšlenkou zaujata, ale nejsou si jisti, kde začít. Vše začíná změnou myšlení. Jako rodič musíte začít pochopením, že děti – i ty nejmenší – jsou schopny víc, než si uvědomujete. Jakmile si to uvědomíte, můžete v domě udělat nějaké změny, abyste se vy sami i vaše dítě připravili na úspěch Montessori.

1. Uspořádejte své prostředí

„Místo pro všechno a vše na svém místě“ – toto je jedno ze základních principů Montessori pro domácnosti. Když určíte místo pro všechno, vaše dítě se rychle dozví, kam se vše ukládá. Je to základní nástroj, který jim umožňuje naučit se odpovídat za své věci a uklízet si hračky. Chcete-li efektivně uspořádat své prostředí, nejdůležitější změnou, kterou musíte provést, je zpřístupnit věci vašemu dítěti.

Proto se rodičům doporučuje:

  • Uložte oblečení do nízkých zásuvek nebo košů a posuňte tyč ve skříni dolů do úrovní očí, aby vaše dítě dosáhlo na své oblečení.
  • Umístěte schodové stoličky do kuchyně i koupelny, aby si mohli umýt ruce a v kuchyni pomoci s přípravou jídla.
  • Umístěte hračky, hry a výtvarné potřeby na nízké police, kde k nim mohou dětí mít snadný přístup, zároveň je rozdělte do různých košů, nádob, aby položky zůstaly oddělené a bylo snadné je najít, aniž by bylo nutné prohledávat hromady jiných hraček.
  • Uchovávejte zdravé svačiny na nízké úrovni v lednici nebo ve spíži, aby si vaše dítě mohlo samo vzít.
  • Nápoje uchovávejte v malých džbánech, které se nacházejí na spodní polici v lednici, v blízkosti mějte dětské hrnky. Když má vaše dítě žízeň, dovolte jim, aby si mohli sami nalít – ujistěte se, že máte poblíž houbičku, aby mohli eventuálně setřít nepořádek, který nadělají.

V přístupu Montessori jsou rodiče vybízeni k tomu, aby každých pár týdnů střídali hračky a knihy svých dětí. Cílem je udržet zvědavost a zabránit nudě. Některým rodičům se to může zdát nepředstavitelné, ale nejlepším způsobem, jak to udělat, je střídat položky na poličkách na základě ročních období a aktuálních zájmů vašeho dítěte. Miluje dinosaury? Potom do polic vložte košík dinosaurů a několik knih vhodných pro daný věk. Bez ohledu na témata, která vaše děti zajímají, je klíčem podpora průzkumu a kreativity.

2. Zdůrazněte životní dovednosti

Tím, že děti naučíte, aby se v mladém věku starali o sebe a o prostor kolem nich, nastavíte je tak, aby se z nich stali ohleduplní a schopní dospělí. Možná se jako rodič budete muset zastavit a věnovat čas tomu, aby se vaše dítě naučilo, jak správně utřít stůl po jídle nebo ve které skříňce jsou jejich mističky, ale jejich mysl je tak pohlcující, že nebude trvat dlouho, než to dokáží sami.

Nezapomeňte své úkoly sladit s jejich věkem a schopnostmi. Například mladší děti jsou schopné se naučit zalévat rostliny, krmit domácí zvířata, po jídle otřít stůl a uklidit si své hrčky. Starší děti mohou do svých rutin začlenit složitější úkoly, jako je vynošení odpadků, příprava jídla a základní údržba domu. Můžete je také nechat učit mladší děti.

3. Naučte je koncentraci

Mnoho dospělých si nemyslí, že se malé děti mohou soustředit, a je pravda, že se děti nemohou soustředit na to samé, jako dospělí. Ale podle Montessori myšlení je to dovednost, kterou můžete začít rozvíjet ve svém dítěti už od mala. Můžete to udělat tak, že zjistíte, co je zajímá a dopřejete jim materiály a prostor, které potřebují k důkladnějšímu prozkoumání.

Když lidé poprvé začínají, mnohokrát nesprávně předpokládají, že dají svému dítěti prostor, což znamená, že musí mít izolovanou oblast od zbytku rodiny.  To není pravda. Zatímco některé děti potřebují více osamělosti než jiné, je důležité zjistit, jak vaše dítě funguje nejlépe a pak to podpořit. Některé děti rádi pracují u kuchyňského stolu, jiní dávají přednost samotě ve svém pokojíčku nebo v tichém koutu.

4. Zaměřte se na vnitřní motivaci, ne na odměny

Pro metodu Montessori není typické, aby dětem poskytovala odměny za chování, jako jsou nálepky nebo cukrovinky. Verbální chvála je mnohem cennější, i když je důležité zajistit její umírněnost. Klíčem je to, že byste měli své děti učit, aby si užívali a hledali pocity radosti a hrdosti, které přicházejí s učením něčeho nového nebo dokončením úkolu.

Sapientia Montessori

=========
Vytvoření Montessori prostředí pro kojence
Vytváření Montessori prostředí pro batolata

Related Posts

Domácí barva na chodník

Domácí barva na chodník

Odrážení víčka – hra

Odrážení víčka – hra

Zajíčkova cesta – pracovní list

Zajíčkova cesta – pracovní list

Procvičování barviček – tužky

Procvičování barviček – tužky

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *