Jaké je mít dvojčata?

Jaké je mít dvojčata?

„Jé, to je ale krásné mít dvojčata!“

„To musí být náročné starat se o dvojčata, ale je to krásné!“

„Jak to zvládáte, vůbec si neodpočinete, že?“

.

.

.

A takto bych mohla pokračovat asi do nekonečna. Je běžné, že se lidé rozplývají nad malými dětmi, jak jsou krásné, roztomilé. Dávají maminkám rady ohledně „správné“ výchovy. Ano, je to normální, ano, asi budeme jednou to samé (některé jsme již teď a je fajn si to uvědomit a na druhé maminky netlačit se zaručeně správnou metodou na výchovu dítěte, okolí to zvládne hravě samo). Jako matka dvojčátek jsem pro lidi super příležitostí k „politování“ ohledně náročnosti výchovy dvou dětiček stejného věku naráz.

Nechci tady tvrdit, že vychovávat dvojčata je procházka růžovým sadem, s růžovými brýlemi na nose, při příjemně hřejivém sluníčku. V určitých chvílích je to spíše naopak, ale dvojčata neznamenají nutné omezení nebo zlo při výchově. Jsou maminky jednoho miminka, které vydá za tři, jsou maminky dětiček rok od sebe, maminky jakkoliv nemocných dětiček – a těm já říkám hrdinky, silné ženy, matky, osobnosti!

S dvojčaty najednou zjistíte, že nepotřebujete dvojnásobek času, nýbrž potřebujete trojnásobek – rozhodně v prvních letech života. Když uspíte jedno, vzbudí se druhé, uspíte i to a vzbudí se první. Přebalíte první, vezmete si druhé, mezitím vám první uteče bez oblečení. Budou se vám prát, které se první oblékne, obuje, dojte si na nočník (i když máte dva naprosto stejné:-D). Když už začnou jíst sami a jedno si vzpomene, že chce od vás krmit, můžete si být jistá, že druhé bude chtít taky! Čistit zuby ideálně naráz oběma dvojčatům a zároveň i sobě. A tak je to dokola kolem se vším.

Budete nonstop soudcem a budete si muset dávat velký pozor, abyste jednomu nenadržovali více. Současně budete osobou, která je jejich středobod ve vesmíru a budou se o vás hádat: „mamí moje!“, „ne, mamí mojeee!“.

Zároveň se můžete těšit na vzájemné objetí, na jejich starost o druhé dvojče, jejich propojenost. Na to, že si spolu občas vyhrají sami, že jedno naučí druhé to, co neumí a naopak. Na to, že budou soutěžit, kdo dřív poleze, sedne si, stoupne si, začne chodit, mluvit….

Ono je důležité uvědomit si, že to co je vidět na povrchu nutně neznamená zlo a naopak, to, co není vidět, neznamená, že neexistuje.

=========
Co znamená být matkou?
Jak vychovávat děti

Related Posts

Milá maminko

Milá maminko

Dopis pro sebe, předtím, než se stanu mámou

Dopis pro sebe, předtím, než se stanu mámou

Naše děti budou takovými rodiči, jako jsme my jejich

Naše děti budou takovými rodiči, jako jsme my jejich

Přísaha mateřství

Přísaha mateřství

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *