Školka od dvou let – ano nebo ne?

Školka od dvou let – ano nebo ne?

Dva roky uplynuly a my se rozhodli pro holky zařídit školičku (jesličky). Ne, nezbavujeme se jich (no, možná je to takový bonus), jen je začleňujeme do dětského kolektivu a zvykání si na školkový režim a poslouchání „cizích“ tet.

Přiznám se, že jsem o tom přemýšlela dlouho, dlouho jsem říkala, že je tam dáme, ale když došlo na lámání chleba, měla jsem chuť couvnout. Najednou se mi v hlavě honily myšlenky, jak to zvládnou (dobře, i jak to zvládnu já), bude se jim tam líbit, nebudou brečet, není moc brzy… A tak podobně.

Nakonec jsem zvedla telefon a domluvila si schůzku přímo ve školičce. Ze strany školky jsem byla ujištěna, že děláme dobře, dva roky je věk, kdy si děti mohou pomalinku zvykat a je dost pravděpodobné, že se vyhneme problémům při přechodu na klasickou denní předškolní docházku. Holky se šly na školku podívat se mnou a světe div se, nemohla jsem je dostat domů. Byly jsme tam odpoledne, kdy ještě byly přítomny děti.

Za týden jsme šly znovu s tím, že odejdu na 30 minut. Holky si hrály, tak jsem odešla a čekala venku. Během 10ti minut mi přišla sms, že je vše v pořádku, což bylo pro mě velmi uklidňující. Když jsem si pro ně přišla, tak jsem měla problém přemluvit je, že jdeme domů. 😀 Takto jsme časy prohlubovaly, holky jen svléknu, dám pusu a jdu pryč.

Holky se ve školičce učí krásně režimu, společnému cvičení, hraní, zpívání… Po prvním delším dnu, kdy už zažily režim, jsem viděla pokrok v mluvení i to, že si pamatují nové věci.

Nejsem zastánce toho přijít a odložit dítě na celý den do školky, ať se mu tam líbí nebo ne. Toto postupné začleňování je dobrým prostředkem, aby si děti zvykly na kolektiv, ale zároveň je to dobré i pro rodiče, aby se srovnali, že jsou nejednou bez dětí. Zároveň musejí rodiče získat určitou důvěru v tety, které se starají o jejich děti.

V neposlední řadě není dobré, když je dítě celý den jen s maminkou nebo tatínkem a i když má dítě doma režim podobný tomu ve školce, není to ono, ten režim doma je volnější.

Takže za mě je dobré dát děti kolem druhého roku alespoň na jedno dopoledne v týdnu do školičky. Zvykne si na tety a na režim, na kolektiv dětiček.

Jaký je Váš názor na školku od dvou let?

=========
RELAXAČNÍ CHVILKA (NEJEN) PRO MAMINKY
ZA 100 LET – ZA 100 LET

Related Posts

Milá maminko

Milá maminko

Dopis pro sebe, předtím, než se stanu mámou

Dopis pro sebe, předtím, než se stanu mámou

Naše děti budou takovými rodiči, jako jsme my jejich

Naše děti budou takovými rodiči, jako jsme my jejich

Přísaha mateřství

Přísaha mateřství

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *